Aparaty stałe pozwolą przywrócić naszym zębom prawidłowe dla nich ustawienie.

21 maja, 2021 0 przez admin

Naprawę zgryzu przeprowadza się teraz w dość prosty sposób, stosując do tego celu różne typy aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wśród nich zarówno zdejmowane jak również stałe. Aparaty stałe są oczywiście znacząco lepsze. Ze zdejmowanych aparatów mogą zresztą skorzystać wyłącznie dzieci, dlatego też osoba dorosła, która ma krzywy zgryz, w tej samej chwili musi spoglądać jedynie na ofertę stałych aparatów. Ta oferta została jednak w ostatnim czasie mocno rozbudowana.

Dziedzina ortodoncji poszła znacznie do przodu i właśnie dzięki temu zaczęła oferować ludziom różne nowoczesne rozwiązania na naprawę zgryzu. Dzięki nim dosłownie każdy może zapewnić sobie piękny uśmiech. A ze nieładnym zgryzem na pewno trzeba walczyć. Ten problem nie jest wyłącznie kłopotem estetycznym, ponieważ oprócz tego, iż oczywiście pogarsza wygląd zewnętrzny, to przede wszystkim może destrukcyjnie wpływać na stan zębów, powodując ich osłabienie dlatego stają się źródłem licznych innych zaburzeń zdrowotnych.

Aparaty stałe umożliwiają przywrócić naszym zębom prawidłowe ustawienie i w ten właśnie sposób korygują nasz zgryz. Budowa standardowego aparatu stałego za każdym razem będzie składać się z podobnych części, czyli przede wszystkim z zaczepów a ponadto małych pierścieni, których typy są dostosowywane przez lekarza do zębów pacjenta. Przytwierdza się je później do zębów na stałe. Pierścienie są swego rodzaju stelażem, bowiem to właśnie one przymocowywane są do zębów trzonowych umożliwiając aparatowi samodzielne przesuwanie się. W tego rodzaju aparatach podstawową rolę odgrywają także zamki. Swego czasu stałe aparaty ortodontyczne tworzono tylko z metalu, jednak współcześnie właściwie każdy pacjent ma do wyboru zamki wykonywane z zupełnie innych, zwykle dużo lepiej prezentujących się materiałów, czyli głównie z ceramiki. Niektóre aparaty są dosłownie niewidoczne na uzębieniu pacjenta. Tworzy się je z przezroczystych drobnych elementów z ceramiki, jakich z daleka rzeczywiście nie da się dostrzec. To, jaką ostatecznie wielkość będą posiadać zamki, zależy także z pewnością od wielkości zębów pacjenta.

Obecnie jednakże właściwie każdy przyszłościowy aparat ortodontyczny jest na tyle ładnym produktem, że żaden pacjent nie powinien wykazywać najmniejszych obaw przed jego założeniem. Niektórzy ludzie mówią, iż ma on wyjątkowy urok. Zdarza się, że potrafi stać się nawet wyjątkowym dodatkiem oraz intrygującym uzupełnieniem wyglądu. Większość osób zwraca uwagę na zła reprezentatywność zgryzu, ale znacznie istotniejsze jest to, że złe ustawienie zębów może prowadzić do wielu innych dolegliwości oraz kłopotów.

Czasami krzywy zgryz bywa źródłem powtarzających się bólów głowy. Bardzo często ma może również prowadzić do paradontozy albo nawet samoistnego kruszenia się zębów. A dlaczego mamy się męczyć, skoro wszelkie te kłopoty mamy możliwość z łatwością pokonać? Aby to uczynić trzeba tylko podjąć decyzję o zamontowaniu stałego aparatu ortodontycznego.

Autor: Ortodoncja Chorzów